Maintenance schedules for 2017 season                         

The club is driven by volunteer effort  and members of Severalls Jubilee Bowls Club  will be expected to help in the general maintenance, upkeep and cleaning of the grounds and clubhouse.
The regular jobs that need to be covered are as follows:

1. Green maintenance and surrounding areas

    The green and the surrounding grass areas need to be cut on a regular basis.
   Tel Nos. D.Rees  01460 220567, K.Leamon  01460 77014 , T.Cannon 01308 867540, M.Rawe 01460 271220          C.Pocock 01460 76047, D.Brolly 01460 74689, B.McCallum 01460 78923, P.Loaring 01460 74604, J.Stacey 01460 52041, R.Radford 01460 73648, R.Devney 01460 73918 
     
    

DATE  DAY OF WEEK  RESPONSIBLE  NOTES 
 19/4  WEDNESDAY  R.RADFORD / K.LEAMON  Refer queries to Dave Rees asap 
 22/4  SATURDAY  D.REES,D.BROLLY  
 26/4  WEDNESDAY  R.RADFORD, M.RAWE  
 29/4  SATURDAY  D.REES / P.LOARING  
 03/5  WEDNESDAY  K.LEAMON/ T.CANNON   
 06/5  SATURDAY  J.STACEY/ D.BROLLY  
 10/5  WEDNESDAY   C.POCOCK / R.RADFORD  
 12/5  FRIDAY  B.MCCALLUM/T.CANNON/R.DEVNEY  County match
 17/5  WEDNESDAY  K.LEAMON/M.RAWE/R.RADFORD  
 20/5  SATURDAY   D.REES / J.STACEY  
 24/5  WEDNESDAY  C.POCOCK / R.DEVNEY  
 27/5  SATURDAY  D.BROLLY /T.CANNON  /P.LOARING  
 31/5  WEDNESDAY  J.STACEY / M.RAWE  
 03/6  SATURDAY  D.REES  /C.POCOCK  
 05/6  MONDAY  B.McCALLUM/ D.BROLLY  County match
 07/6  WEDNESDAY  K.LEAMON / R.RADFORD  
 10/6  SATURDAY  J.STACEY / M.RAWE  
 14/6  WEDNESDAY  B.MCCALLUM / C.POCOCK  
 17/6  SATURDAY  D.BROLLY / P.LOARING /T.CANNON  
 21/6  WEDNESDAY  M.RAWE / B.McCALLUM  
 24/6  SATURDAY  D.REES /R.DEVNEY  
 28/6  WEDNESDAY  B.McCALLUM / T.CANNON  
 01/7  SATURDAY  D.BROLLY/ P.LOARING  
 05/7  WEDNESDAY  K.LEAMON / M.RAWE  
 08/7  SATURDAY  D.REES / T.CANNON  
 10/7  MONDAY  C.POCOCK / J.STACEY  County match
 12/7  WEDNESDAY  K.LEAMON / R.RADFORD  
 15/7  SATURDAY  D.BROLLY / J.STACEY  
 19/7  WEDNESDAY  C.POCOCK /R.DEVNEY  
 22/7  SATURDAY  D.BROLLY / R.DEVNEY  
 26/7  WEDNESDAY  C.POCOCK / T.CANNON  
 27/7  THURSDAY  T.CANNON / M.RAWE  County match
 29/7  SATURDAY  J.STACEY / P.LOARING  
 02/8  WEDNESDAY  B.MCCALLUM / R.RADFORD / R.DEVNEY  
 05/8  SATURDAY  D.REES / D.BROLLY  
 09/8  WEDNESDAY  J.STACEY / C.POCOCK  
 12/8  SATURDAY  D.BROLLY / P.LOARING  
 16/8  WEDNESDAY  B.MCCALLUM R.RADFORD /R.DEVNEY  Invitation Triples
 19/8  SATURDAY  D.REES / J.STACEY  
 23/8  WEDNESDAY  B.MCCALLUM / R.RADFORD  
 26/8  SATURDAY  D.BROLLY / P.LOARING  
 30/8  WEDNESDAY  M.RAWE / T.CANNON  
 02/9  SATURDAY  D.REES / K.LEAMON  Finals Day
 06/9  WEDNESDAY  J.STACEY / B.McCALLUM  
 09/9  SATURDAY  D.BROLLY / T.CANNON / R.DEVNEY  
 13/9  WEDNESDAY  D.REES / R.RADFORD  County match
 16/9  SATURDAY  D.REES / P.LOARING  
       
       



2. Cleaning of Clubhouse, changing rooms & toilet facilities

   

    Requirements, dusting and hoovering of clubhouse and changing rooms, cleaning all surfaces
    and replenish towels and toilet paper as needed in toilet facilities.

    The necessary cleaning materials will be kept in the kitchen for all types of cleaning and only
    those products provided should be used.
   

                                                               Cleaning rota for 2017 

 

Date         Name                           Name                           
 Apr 24  Sheila Rees  Margaret Robins    
 May  1  Hilary Leamon  Helga Williams    
         8  Dawn Eigelaar  Jackie Stacey    
       15  Jenny Brasier  Janet Strawbridge    
       22  Ann Larcombe  AlecLarcombe    
       29  Christine Rawe  Sue Arnell    
 Jun  5  Lesley McLaren  Ann Brolly    
       12  Sheila Rees  Margaret Robins    
       19  Hilary Leamon  Helga Williams    
       26        
 Jul   3  Jenny Brasier  Janet Strawbridge    
       10  Ann Larcombe  Alec Larcombe    
       17  Christine Rawe  Sue Arnell    
       24  Lesley McLaren  Ann Brolly    
       31  Dawn Eigelaar  Jackie Stacey    
Aug   7  Sheila Rees  Margaret Robins    
       14  Hilary Leamon  Helga Williams    
       21        
       28  Jenny Brasier  Janet Strawbridge    
 Sep  4  Ann Larcombe  Alec Larcombe    
         
         
         
         
         
         
         
         
         

                                                

 

                        PLEASE NOTE: MEN ON THE GREEN MAINTENANCE ROTA NOT INCLUDED IN ABOVE.

IF YOU CANNOT MAKE YOUR ALLOCATED DATE PLEASE TRY TO FIND A REPLACEMENT/SWAP                   


3. Rota for food provisions at Home matches  

 

DAY    DATE NAME                  NAME                      NOTES                       
APRIL         
WED   12  PETER LOARING    TERRY CANNON  TEA & BISCUITS
THUR  20  SHEILA REES  DAVE REES  STANDARD
SUN  23  MARGARET ROBINS    TONY ROBINS  STANDARD
SAT   29  JANET STRAWBRIDGE    JENNY BRASIER  STANDARD
SUN   30   HILARY LEAMON  KEN LEAMON            STANDARD
MAY         
SAT     6  ALAN McLAREN  LESLEY McLAREN  STANDARD
FRI   12  FOOD ORGANISED  HELP REQUIRED  (LINDA PAGET CATERING)
SAT   13  GRAHAM CALLAWAY  SUE ARNELL  STANDARD
MON   15  NAN AUSTIN  ROY DEVNEY  STANDARD
WED   17  CLIFF POCOCK  BRIAN McCALLUM  STANDARD
SUN   21  SUE HODDER  ROY HODDER  STANDARD
TUE   23  ANN LARCOMBE    ROLLS & CRISPS
SAT   27  JOHN STACEY  JACKIE STACEY  STANDARD
JUN         
FRI     2  BOB THACKABERRY  JOHN CHANCE  STANDARD
SUN     4  ANN LARCOMBE    PIE & BEANS
SUN     4  CHRISTINE RAWE  MIKE RAWE  STANDARD
MON     5  FOOD ORGANISED  HELP REQUIRED  (LINDA PAGET CATERING)
WED   14  JANET STRAWBRIDGE  JENNY BRASIER  TEA & BISCUITS
SUN   18  ANN LARCOMBE  ALEC LARCOMBE  STANDARD
TUES   20  PAT PATEL  HELGA WILLIAMS  STANDARD
SAT   24  RICHARD AGAR  FRANK AGAR  2R/HOME/STANDARD
SUN   25  JOHN LACEY  DAWN EIGELAAR  STANDARD
JUL        
SUN     2  PETER LOARING  TERRY CANNON  TEA & BISCUITS
SUN     9  SHEILA REES  DAVE REES  STANDARD
MON   10  FOOD ORGANISED  HELP REQUIRED  (LINDA PAGET CATERING)
TUE   18  HILARY LEAMON  KEN LEAMON  STANDARD
THU   20  ALAN McLAREN  LESLEY McLAREN  STANDARD
SAT  22  SUE HODDER  ROY HODDER  STANDARD
THU   27  FOOD ORGANISED  HELP REQUIRED  (LINDA PAGET CATERING) 
FRI   28  ANN BROLLY  DAVE BROLLY  STANDARD
MON   31  MARGARET ROBINS  TONY ROBINS  STANDARD
AUG         
SAT     5  NAN AUSTIN  ROY DEVNEY  STANDARD
SUN     6     TEA & BISCUITS 
SAT   12  GRAHAM CALLAWAY  SUE ARNELL  STANDARD
WED   16  COMMITTEE TO ORGANISE    CREAM TEA
FRI   25  CHRISTINE RAWE  MIKE RAWE  STANDARD
THU   31  ANN BROLLY  DAVE BROLLY  STANDARD
SEP         
SUN     3 COMMITTEE TO ORGANISE    B-B-Q
MON     4 RICHARD AGAR   FRANK AGAR  TEA & BISCUITS
SAT     9 CLIFF POCOCK   BRIAN McCALLUM  STANDARD
SUN   10 BUFFET LUNCH  HELP REQUIRED  (LINDA PAGET CATERING)
TUE   12 ANN LARCOMBE   ALEC LARCOMBE  STANDARD
WED   13 FOOD ORGANISED   HELP REQUIRED  (LINDA PAGET CATERING)
SAT  16 ANN BROLLY   DAVE BROLLY  STANDARD
SUN   17 JOHN STACEY  JACKIE STACEY  TEA & BISCUITS
         

 

                                        

                          

                                                                      

 

 Food preparation Instructions - 2017 Season

1. Menu          -  Unless otherwise stated in NOTES - Tea requires Sandwiches & Cakes

2. Sandwiches - Quantity required for a four rink game - 48 med.cut slices of bread = 24 sandwiches cut into 4 = 96 portions                                              Scale proportionally for other match types (e.g. Triples,etc)

                             Suggested fillings : cheese/onion; cheese/tomato; salad; egg/cress; egg/mayo;

                             PLEASE USE ONLY  PURE SUNFLOWER SPREAD FOR THE SANDWICHES

3. Cakes         -   Quantity required for a four rink game - 32 pieces/portions - mixed types

                            Scale proportionally for other match types ( e.g. Triples,etc.)

4. Biscuits       -    Quantity required for four rink game - approximately 80 biscuits

5. Clearing Up -   On your designated day you must ensure that everything is washed up and put away after

                             the match. It is UNLIKELY that you will have to do this on your own .

                             Please ensure that all rubbish is removed from the kitchen at the end of the day. 

 IMPORTANT      We have tried to minimise the allocation to the rota for each member.

                             If you wish an individual may claim £3.00 towards the cost of sandwiches or cakes,

                             with a max £12 contribution being claimed by way of compensation of costs for a complete tea,

                             but please remember we are trying to keep down club costs by sharing the load.

                             If you can't make your allocated date it is UP TO YOU TO FIND A SUBSTITUTE IN GOOD TIME.

                             Don't forget to liaise with your partner to agree who's doing what !

     

Bar Rota

 

 

 Day Date  Opponents  xxxxxxxxx  xxxxxxxxxxxxxx 
 Thurs   20  Wellington  Mike  Christine
 Sun   23  Castle Cary  Ann  Alec
 Sat  29  Chard  Richard  Mike
 Sun  30  Ilminster  Tony  Margaret
 May    6  South Petherton      Mike  Christine
   12  Pres SBA v Pres SCIBA      Margaret  Alec
   13  Shaftesbury  Helga  Pat
   15  Westlands  Tony  Margaret 
   17  Bridport  Ann  Alec
   21  Merriott  Helga  Pat
   23  County 2 wood singles  Mike  Alec
   27  Chardstock  Mike  Christine
 Jun    6  North Petherton  Tony  Margaret
     a.m    4  County U25 pairs  Mike  Christine
     p.m    4  Ottery St.Mary  Ann  Alec
     5  Pres v SJBC  Christine  Margaret
    14  Club Pairs  Mike  Richard
    18  Gillingham  Richard  Pat
    20  Charmouth  Mike  Christine
    24  Sherborne  K.O. Cup  Ann  Alec
    25  Seaton  Helga  Richard
 July     2  Club Triples  Richard  Pat
      9  Shepton Mallet  Mike  Christine
  1.30 p.m.   10  Pres v Patrons  Christine  Helga
    18  Yeovil  Ann  Alec
    20  Merriott  Cup  Helga  Pat
    22  Queen Camel  Tony  Margaret
    27  M/L Pres v SJBC  Mike  Christine
    28  Lyme Regis  Ann  Alec
    31  Masonic  Helga  Pat
 Aug     5  Sherborne  Tony  Margaret
      6  Australian Pairs  Richard  Mike
    12  Somerton  Mike  Christine
    16  Invitation Triples  Christine  t.b.a.
    25  City of Wells  Ann  Alec
 Sep     3  Club Finals Day  All available  All available
   1.00 p.m.     4  Blue Circle BC  Tony  Margaret
      9  Nomads  Mike  Christine
   1.00 p.m.   10  Suffolk County  Ann  Alec
    12  Crewkerne  Helga  Pat
   1.30 p.m.   13  Mens Pres v Ladies Pres  Tony  Margaret
 

16

17

 Taunton Deane

 Closure of Green

 Mike

 Richard

 

Christine

 Pat

 

 

 

                     
 

   




 





Community Web Kit provided free by BT